Kontakt & Logo
DomůApartmányPenzionyHotelyAutobusová dopravaDůležité informaceVýletyKontakty

CHORVATSKO

 Zveme Vás do Chorvatska, země evropského kontinentu, kam je od nás velmi blízko a to nejen vzdáleností, ale zejména slovanskou příslušností. Společnou slovanskou příslušnost nám připomene nejvíce velmi blízký národní jazyk.
Chorvaté jsou na svoji vlast nadmíru pyšní, jsou si vědomi jakými zajímavostmi a krásou se jejich země může právem pochlubit. Silnými vazbami jsou připoutáni svojí příslušností k národu chorvatskému, tak byly vychováváni již od kolébky svoji matkou i většinou jednáním svého otce, děda, od kterých se učili získávat do svého podvědomí vysokou národní hrdost. Bohatá historie Chorvatska i jeho měst a to už nejméně od 4. století byla tvořena většinou předělem kultur a hranic říší a civilizací. Tento úděl si území Chorvatska neslo po mnoha staletí a dokonce i do druhé poloviny 20. století, kdy se Chorvatsko jako součást Jugoslávie, ocitlo ve specifické poloze mezi východním a západním blokem.
Každý národ miluje svoji vlast a Chorvaté svoji vlast, možná i právem, považují za tu nejkrásnější na světě.
Chorvaté také své zemi říkají „krásná naše“ a také tak začíná jejich státní hymna. Chorvatsko má 7 národních parků, což z hlediska poměru rozlohy země a národních parků je rekordním výsledkem na celém světě.
I když svoji samostatnost národ chorvatský získal až v posledním desetiletí 20. století, pokaždé se podílel na důležitém dění starého kontinentu.
Chorvatsko není velké země, patří mezi středně velké, jako Švýcarsko, Slovensko, Dánsko a Irsko.
Ze 4.500 tis. Obyvatel je po vyřešení jugoslávského problému národností chorvatské. Národnostní menšinu tvoří Srbové, Slovinci, Bosňané, Maďaři, Italové i Češi.
Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb asi s 1 mil. obyvatel.
Chorvatsko má rozlohu pevniny 56.542 km2 a rozlohu moře 31.067 km2. Mořského pobřeží má v délce 5.835 km včetně břehů ostrovů a útesů, kterých je 4.058 km. Počet ostrovů má Chorvatsko 1.185, z nichž největší je ostrov Krk a Cres. Osídlených ostrovů je 67.
Nejvyšší horou Chorvatska je DINARA s výškou 1831 m nad mořem.
Klimaticky se Chorvatsko rozděluje na dvě zóny. Ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, zčásti i horské. V oblastech podél jaderského pobřeží převládá převážně středomořské klima s mnoha slunečními dny a ještě je rozdílné v teplotách vzduchu mezi pobřežím Istrie a pobřežím Dalmácie, zejména Dalmácie jižní, kde je výrazně tepleji, včetně teploty moře.
Turistiku v oblastech Chorvatska začali v 19. století rozvíjet naši nejbližší sousedé Rakušané a Maďaři. Jsou i místa na pobřeží, kde prvním turistou byl Čech. Jako například v Podgoře. Chorvatsko má dnes na 500 hotelů, k jednomu stu turistických komplexů a přes tři sta kempů.
Abychom si připomněli i některé méně znalé zajímavosti z historie Chorvatska, tak aby zejména pánové věděli, že jejich kravata má název od slova Croata a v 17. století si ji uvazovali ke krku chorvatští vojáci. Také psací pero má počátky v Chorvatsku, kde jej vynalezl inž. S. Penkalu, který roku 1906 prvý na světě si dal patentovat mechanickou tužku a plnící pero.
Pokud se opět vrátíme do současnosti, Chorvatsko na turistice založilo svoji budoucnost a hodlá tak zůstat i v budoucnu.
Chorvaté říkají, jsi-li náš host, jsi naším přítelem. A Chorvatsko jako malá země je to pravé místo pro velkou dovolenou. A Chorvaté mají vždy co nabídnout. Moře, překrásnou přírodu, víno i zpěv a také speciality jako třeba pažský sýr, pršut, pašticada, rybí speciality a vynikající cukrářské výrobky.
Na těchto stránkách Vám nabízíme námi vybraná místa pro Vaši dovolenou na pobřeží Jadranu.
Proto vítejte v Chorvatsku, v zemi kam to máme tak blízko.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Created by: iNFERNAL cOMPUTERS
TOPlist